Sausos akys Optikos centras akių sausumas

Akių sausumas arba sausų akių sindromas

Sausų akių sindromas - Kas tai?

Akių sausumas arba sausų akių sindromas yra akių liga, kurią sukelia „akių sausumas“, kurią savo ruožtu sukelia arba sumažėjęs ašarų išsiskyrimas, arba padidėjęs ašarų išgaravimas.
Ašaros reikalingos akių sveikatai palaikyti ir aiškiam regėjimui užtikrinti. Žmonėms su „sausų akių sindromu“, arba išsivysto nepakankamas ašarų kiekis, arba pažeistos ašaros savybės ir dėl to, kaip pasekmė, pažeista jos kokybė. „Akių sausumas“ yra plačiai paplitusi problema, ypač žmonėms virš 40 metų ir biurų darbuotojams.
Facebook patinka

Sausų akių priežastys biure

Įpusėjus darbo dienai biure, galite jaustis šiek tiek aptingęs ir pastebėti, kad dažnai trinate akis. Greičiausiai jūsų biure yra per sausas oras. Antroji akių sausumo priežastis yra darbas kompiuteriu aštuonias valandas, o tai tikrai neigiamai veikia jūsų akis. Juk mes daug mažiau mirksime, kai esame susikoncentravę į kompiuterį ar mobilųjį telefoną. Veikiantis oro kondicionierius, mirksėjimo trūkumas, fluorescencinis apšvietimas – visa tai prisideda prie akių nuovargio, niežėjimo ir sausumo, taip pat mieguistumo atsiradimo.
Ar žinojote, kad oras biure dažnai būna penkis – septynis kartus purvinesnis nei gatvės oras? Įjungę oro kondicionierių, visada uždarome langus, sukurdami sandarų nešvaraus oro „burbulą“, cirkuliuojantį biure. Žalingų medžiagų šaltiniai yra: biuro prietaisai, plovikliai, netgi popierius. Baisu, tiesa? Orą išvalyti padės augalai! Apsaugoti jautrias sausas akis nuo kenksmingų medžiagų galite patys, nusipirkę nedidelį augalą ant savo biuro stalo. O sumažinti nemalonius sausų akių sindromo simptomus padės oftalmologiniai drėkinamieji tirpalai, pageidautina be konservantų, tokie kaip Hyabak ar Thealoz duo.

Kodėl jaučiame sausas akis?​

Kiekvieną kartą mirksint, ašaros tolygiai pasiskirsto po akies paviršių, vadinamą ragena. Ašaros užtikrina sutepimą, sumažina akių infekcijos riziką, nuplauna pašalines dalelytes, taip pat užtikrina, kad akių paviršius būtų lygus ir švarus. Perteklinės ašaros per mažus drenažo kanalus patenka į vidinius akių vokų kampus, o po to į šoninę nosies dalį.

Akių sausumas sukelia nenormalų ašarų susidarymo ir jo pasiskirstymo procesą.

  • Nepakankamas ašarų kiekis. Ašarą gamina liaukos aplink vokus. Su amžiumi, sergant įvairiomis ligomis ar dėl šalutinio tam tikrų vaistų poveikio šis procesas sutrinka. Nepalankios aplinkos sąlygos, tokios kaip vėjas ar sausas klimatas taip pat gali daryti įtaką ašarų išsiskyrimo kiekiui dėl padidėjusio drėgmės išgaravimo nuo akies paviršiaus. Kai sutrinka normalus liaukos darbas ir ašaros per greitai išgaruoja, gali išsivystyti sausų akių sindromas.
  • Nekokybiškos ašaros. Ašaros susideda iš trijų dalių: riebalų, vandens ir lipnios medžiagos (mucino). Kiekvienas komponentas atlieka akies paviršiaus apsaugos ir maitinimo funkciją. Plonas riebalų sluoksnis padeda išvengti vandens sluoksnio išgaravimo, o mucinas dalyvauja tolygiai paskirstant ašaras akies paviršiuje. Jei dėl bet kurio iš trijų sluoksnių trūkumo ašaros išgaruoja per greitai arba netolygiai, ant ragenos gali išsivystyti sausų akių sindromas.

 Dažniausiai pasireiškia tokia sindromo forma, kai išsiskiria nepakankamas ašarų kiekis. Ši būklė vadinama sausuoju keratokonjunktyvitu, dar vadinamu sausų akių sindromu. Sausų akių sindromas – tai akies obuolio paviršiaus kserozės požymių kompleksas dėl ilgalaikio ašarų gaminimo pažeidimo ar padidėjusio jo išgaravimo. Žmonės, kuriems yra „sausos akys“, jaučia šiuos simptomus: dirginimą, smėlį akyse, niežėjimą ar akių deginimą, akių vokų sulipimą, akyse jaučiamas svetimkūnis, didelį ašarojimą, diskomfortą nešiojant lęšius bei neryškų matymą. Stiprėjantis sindromas gali sukelti ragenos pažeidimą ir regėjimo pablogėjimą. Sausų akių sindromo gydymas yra skirtas normaliam akių ašarų kiekiui atkurti ir palaikyti, kad sumažinti iki minimumo diskomfortą ir „akių sausumą“, o taip pat sveikoms akims palaikyti.

Taip pat skaitykite:

Lęšių kompensavimas

Spalvų juslės tyrimas

Binokulinis tyrimas

Regėjimo aštrumo tyrimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *