Akių dugno tyrimas – apžiūra (oftalmoskopija) – akių dugno tyrimo metodas, pagrįstas šviesos spindulių atspindžiu iš akių dugno. Tiriant akių dugną vertinama įvairių jo struktūrų būklė. Tyrimas atliekamas naudojant specialų prietaisą – oftalmoskopą. Šviesos spindulys, sklindantis iš oftalmoskopo arba atsispindi iš kitų šaltinių, kurį gydytojas nukreipia per paciento vyzdį į tinklainę ir apžiūri tam tikras akies dugno dalis. Procedūros eigoje galima ištirti regimojo nervo diską, tinklainės kraujagysles, geltonąją dėmę, periferines zonas. Skiriama tiesioginė ir atvirkštinė oftalmoskopija. Tiesioginė oftalmoskopija atliekama naudojant elektrinį oftalmoskopą, o atvirkštinė – veidrodiniu oftalmoskopu, naudojant didinamuosius stiklus.
Įgyvendinimo indikacijos
Kiekvieną oftalmologo patikrinimą lydi oftalmoskopija. Tai yra privalomas standartinis tyrimo metodas. Oftalmoskopijos tipą nustato gydytojas, atsižvelgiant į tai, kokią paciento patologiją numato Tiesioginė oftalmoskopija gerai nustato tinklainės atsiskyrimą, kraujo išsiliejimą į tinklainę, patologiją makulos srityje, nedidelius regimojo nervo disko pokyčius.
Atvirkštinė oftalmoskopija atliekama plačiai tiriant tinklainę, jos distrofiją, naujagimių retinopatiją. Be standartinio oftalmologo apžiūros protokolo, akies dugno tyrimas gali būti paskirtas šių specialybių gydytojų:
- neurologo (pažeidimai akių dugno arterijose ir regos nervo diske atsiranda esant padidintam vidinio kaukolės spaudimui, insultui, stuburo osteochondrozei kaklo srityje),
- kardiologo (akių dugno kraujagyslių pažeidimai būdingi aterosklerozei ir arterinei hipertenzijai),
- endokrinologo (privalomas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, stebėjimas siekiant nustatyti akių ligos pasireiškimus – kataraktą ir diabetinę retinopatiją),
- akušeris-ginekologas (tinklainės atsiskyrimo rizikos vertinimas natūralaus gimdymo metu).
Kontraindikacijų akių dugno tyrimui nėra.
Kas yra akių dugno apžiūra?
Akių dugno apžiūra – tai diagnostinis tyrimas, kuris trunka apie 10 minučių ir paprastai atliekamas pirmojo priėmimo metu. Rezultatų patikimumas yra daugiau nei 90–95%.
Pasiruošimas tyrimui
Siekiant maksimaliai išplėsti paciento vyzdžius, tyrimas atliekamas tamsioje patalpoje. Nesant kontraindikacijų, į akis sulašinami vyzdį plečiantys vaistai (midriatikas). Akių dugno tyrimas atliekamas po 30 min., kai vyzdys išsiplečia maksimaliai. Dėl plataus vyzdžio kurį laiką (iki vienos paros) būna sutrikęs matymas, sunku skaityti.
Akies dugno tyrimo metodika
Atliekant tiesioginę oftalmoskopiją, pacientas sodinamas ant kėdės tamsiame kambaryje, priešais gydytoją. Gydytojas prideda oftalmoskopą prie savo akies, apšviečia paciento akį šviesos spinduliu ir priartina oftalmoskopą prie jo tol, kol gaunamas tikslus akies dugno vaizdas. Atstumas tarp akies ir oftalmoskopo neturi būti didesnis kaip 4 cm. Norėdami visiškai ištirti akių dugną šiuo būdu, gydytojas prašo paciento keisti akių padėtį, nes atliekant tiesioginį tyrimą matomas tik nedidelis židinio plotas.
Atliekant atvirkštinę oftalmoskopiją, gydytojas naudoja padidinimo stiklą (lupą), esantį ne arčiau kaip 7-8 centimetrai nuo tiriamos akies. Oftalmoskopijos metu abi akys turi būti atmerktos. Gydytojas kontroliuoja paciento žvilgsnį prašydamas pažiūrėti tiesiai, į gydytojo dešinę ar kairiąją ausį, kai tiria regos nervo disko sritį, o tirdamas tinklainę paciento žvilgsnis nukreipiamas aukštyn, į kairę – aukštyn, į kairę, į kairę – žemyn, žemyn, į dešinę – žemyn, į dešinę, į dešinę – aukštyn. Tyrimo trukmė – nuo penkių iki dešimties minučių. Oftalmoskopija neskausminga, tačiau šiokį tokį diskomfortą gali sukelti ryški prietaiso šviesa šviečianti į akis. Todėl, baigus tyrimą, pacientai atkreipia dėmesį į tamsių dėmių atsiradimą prieš akis. Jei tiriamajam buvo sulašinti vyzdžius plečiantys vaistai, jam negalima vairuoti automobilio 3 valandas po tyrimo, o einant į lauką reikia dėvėti akinius nuo saulės, nes žiūrėjimas į šviesą su išsiplėtusiais vyzdžiais sukelia diskomfortą.
Rezultatų interpretacija
Ištyrus akių dugną įvertinami akių dugno pakitimai būdingi tam tikroms ligoms pavyzdžiui glaukomai (atvirojo, uždarojo kampo), amžinei geltonosios dėmės degeneracijai. Nustatyti auglius, įvertinti akies trauminio pažeidimo laipsnį, diagnozuoti diabetinę retinopatiją, tinklainės infarktą ir jos atsisluoksniavimą. Be to, vertinant akių dugno pokyčių aprašymus, galima įvertinti širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemos patologijas.