Regėjimo aštrumo tyrimas
Terminas regėjimo aštrumas dažniausiai suvokiamas, kiek toli ir kaip gerai žmogus mato. Daugelis mano, kad kuo toliau žmogus gali įžvelgti smulkias detales, tuo didesnis jo regėjimo aštrumas. Tiesą sakant, regėjimo aštrumas reiškia šiek tiek kitokį reiškinį.
Regėjimo aštrumas – tai fiziologinis žmogaus akies gebėjimas atskirai suvokti du skirtingus taškus, esančius minimaliu sąlyginiu atstumu vienas nuo kito.
Yra sukurta regėjimo aštrumo nustatymo sistema lentelių metodu. Pacientas pastatomi 5 metrų atstumu. Kiekviena lentelės eilutė yra mažesnė už ankstesnę. Normalus regėjimas laikomas 1,0 verte. Viršutinė linija atitinka 0,1 regėjimo aštrumą.
Jei penkių metrų atstumu pacientas nemato simbolių viršutinėje eilutėje, tai jis turi prieiti 0,5 metro arčiau. Ir taip toliau, kol jis galės įvardinti simbolius.
Sekite mus socialiniuose tinkluose
Kodėl būtent 5 metrai?
Šis atstumas, 5 metrai, pasirinktas neatsitiktinai. Esant emmetropijai, normaliai akies refrakcijai, kuri yra žmogaus optinės sistemos gebėjimas aiškiai atskirti įvairius tolimus objektus, aiškaus matymo taškas yra, santykinai tariant, begalybėje. Tyrimų duomenimis, begalybė žmogaus akiai prasideda penkių metrų atstumu. Taip sakant, būtent tokiu atstumu regėjimas persijungia iš „arti“ į „toli“. Ir jei esant normaliai akių sveikatai, objektas yra bent penkių metrų atstumu, šviesos spinduliai tinklainėje renkami lygiagrečiai, kaip ir turėtų būti.
Kiekvienos akies regėjimo aštrumas tikrinamas paeiliui. Kartu su regėjimo aštrumo nustatymu, kai netaikoma regos organų refrakcijos korekcija, kartu atliekamas regėjimo aštrumo nustatymas, atsižvelgiant į maksimalią įmanomą korekciją. Esant emmetropijai, šios dvi vertės turi sutapti.
Didžiausia galima korekcija reiškia mažiausią korekcinio objektyvo optinės galios vertę. Lęšiai parenkami individualiai, užtikrinant maksimalią regėjimo lygio kokybę.
Regėjimo organų refraktometrija yra akies refrakcijos matavimas naudojant specialius prietaisus, vadinamus refraktoriais.
Skiaskopija – procedūra, kurios metu stebimas šviesos dėmės judėjimas apšviestame vyzdyje, kai sukant oftalmoskopinį veidrodį.
Šie metodai leidžia nustatyti refrakcijos lygį pagal aiškias indikacijas, be paciento subjektyvios nuomonės, kuri gali neatitikti tikrovės, o tai gali duoti didelę paklaidą. Taip pat šie metodai puikiai tinka mažų vaikų įvairiems tyrimams ar regėjimo aštrumui nustatyti.
Regėjimo aštrumas žmogaus gyvenime
Regėjimo aštrumo ypatybės
Kaip išlaikyti regėjimo aštrumą? Kokių priemonių imtis?
Norint išlaikyti regėjimo aštrumą norimame lygyje, būtina imtis priemonių, skirtų palaikyti norimą regėjimo organų sveikatos lygį:
- Užtikrinti, kad organizmas gautų pakankamai vitamino A
- Darbo vietoje pasirūpinti pakankamu apšvietimo intensyvumu. Nepamiršti ir apie fizinę padėtį, jei darbas yra sėdimas.
- Svarbu ir teisingai parinkti aplinkos spalvos tiek darbo vietoje, tiek namuose.
- Rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių, nes tai gali ženkliai sumažinti regėjimo sutrikimų riziką.
- Reguliariai ir laiku atlikti regėjimo aštrumo tyrimą ir korekciją.
Taigi, jeigu norite ilgą laiką išlaikyti tinkamą regėjimo aštrumą, taip pat turite laikytis tinkamos mitybos ir reguliariai mankštintis.