Akiu pratimai vaikams

Regėjimo sutrikimą turinčių vaikų akių mankšta

Šiuo metu beveik neįmanoma rasti žmogaus, neturinčio regėjimo problemų. Suaugęs žmogus, nešiojantis akinius, nesukelia jokių emocijų, nes šis reiškinys mums tapo įprastas. Tačiau vaikas su akiniais, o ypač su storais lęšiais, vargu ar paliks ką abejingu. Visiškai sveikas vaikas turi žvelgti į pasaulį savo akimis, o „sveiko vaiko“ sąvoka reiškia, kad visos jo sistemos ir organai veikia normaliai.

Remiantis šiuolaikine statistika, mūsų šalyje beveik kas trečias mokyklinio amžiaus vaikas jau turi regėjimo problemų. Vis  tik gydytojai sako, kad dauguma vaikų gimsta sveikomis akimis ir tik 2%  naujagimių turi įgimtą regėjimo organų apsigimimą.

Specialistai stebi precedento neturintį vaikų akių ligų skaičiaus padidėjimą ankstyvosiose vystymosi stadijose, kuriuos sukelia nepalanki aplinka, fizinis neveiklumas, kompiuterių atsiradimas ir kiti šiuolaikinės civilizacijos pranašumai. Šios problemos sprendimo būdas yra ikimokyklinio amžiaus vaikų regos sutrikimų prevencija ir gydymas. Regėjimą galima pagerinti tokiu pat būdu, kaip ir kitas kūno dalis, tai yra – mankštinantis. Regėjimo gerinimo sistema apima nemažą skaičių metodų, kurie natūraliai sustiprina regos sistemą. Kai kurie metodai sumažina akių skausmą ir suteikia greitą maistinių medžiagų srautą į akių audinius, o kiti pagerina akių koordinaciją, sustiprina akių fokusavimo galią ir pagerina regėjimą.

Regos treniruotė (t. y. regos gimnastika) siūlo saugesnį ir efektyvesnį regėjimo pagerinimo būdą, palyginti su operacija, akinių ar kontaktinių lęšių nešiojimu. Taigi – regos lavinimo sistema yra įvairių rūšių pratimų rinkinys.

Regėjimo treniruotės gali skirtis atsižvelgiant į šiuos tikslus:

– pagerėjęs regėjimas ir ne tokie stiprūs akiniai; 
– padidėjusi akių fokusavimo galia; 
– sustabdytas tolesnis regėjimo prastėjimas; 
– galimybė lengvai apžiūrėti bet kurį objektą iš įvairių atstumų (pagerėjęs regėjimas); 
– kompiuterio sukelto akių nuovargio pašalinimas.

Gydymas atliekamas paeiliui ir vykdomas tokia tvarka:

– vizualinio darbo iš arti higienos reikalavimų laikymasis; 
– vitaminų ir vaistų, bendrai stiprinančių organizmą paskyrimas; 
– stiklų, koreguojančių trumparegystę ar toliaregystę parinkimas ir išrašymas, periodiškai atliekant akių patikrinimą (kas 6 mėnesius) ir, esant pasikeitimui senų stikliukų keitimas naujais
– esant ambliopijai – pratimų, skirtų regėjimo aštrumui pagerinti, kompleksinis atlikimas; 
– pratimų, skirtų pagerinti ir atkurti matymą, atlikimas (ortoptinis gydymas).

Gydymo metu rekomenduojami šie žaidimai ir pratimai:

– kontūrinių vaizdų apvedimas per kopijuojamą popierių; 
– karoliukų vėrimas; 
– vaizdų palyginimas; 

– daiktų klasifikacija; 
– žaidimai – labirintai; 
– elektrifikuotų žaislų naudojimas; 
– vaizdo (paveikslo) iš atskirų dalių surinkimas.

Pasirengimo ortoptiniam gydymui laikotarpiui ir jo įgyvendinimo metu rekomenduojama atlikti:

– vaizdo iš atskirų dalių surinkimą;
– fone užmaskuoto objekto atpažinimą; 
– vaizdo atpažinimą pagal tam tikrą atskirą dalį; 
– apverstų, paslėptų vaizdų atpažinimą.

Privalomas regos korekcijos darbo su vaikais, turinčiais regėjimo sutrikimų, komponentas yra fizinė akių mankšta. Po ilgalaikio krūvio regėjimui, vaikams gali atsirasti šie simptomai: neryškus ar dvigubas objektų vaizdas; galvos skausmas,  nuovargio, sausumo, paraudimo, akių skausmo jausmas; sumažėjusi koncentracija ir regėjimo aštrumas. Norint išvengti aukščiau aprašytų regos sutrikimų, būtina laiku atlikti fizinius pratimus. Jų tikslas – suteikti trumpalaikį atsipalaidavimą akims atliekant paprastus ir prieinamus pratimus. Fizinių pratimų efektyvumas paaiškinamas tuo, kad atliekant specialiai parinktus pratimus, žvilgsnis periodiškai perjungiamas iš arti į tolį, pašalinama akių raumenų įtampa, akis lengviau prisitaiko, dėl to regėjimo funkcijos normalizuojasi. Teigiamas fizinių pratimų poveikis regos veikimui ir funkcinei būklei buvo nustatytas vaikams, turintiems regos sutrikimą po 3–5 minučių pratimų atlikimo, ir vaikams, turintiems regos sutrikimą – žvairumą, po 5–7 minučių nepertraukiamo fizinių pratimų akims atlikimo. Fizinės veiklos trukmė yra nuo 2 iki 5 minučių.

Akių pratimai:

  • Stiprina akių raumenis. Akims suteikiama galimybė laisvai judėti.
  • Akių raumenys tampa elastingi ir lankstūs;
  • Pratimai suaktyvina akių kraujotaką ir skatina pakankamą deguonies kiekio patekimą į akių audinius.

Akių pratimams skirtus daiktus reikia rodyti lėtai, kad vaikas spėtų sekti rodomo daikto judėjimą. Daiktas rodomas šiek tiek aukščiau priešais sėdinčių vaikų akių lygį ir jis neturi susilieti su rodančiojo rūbais ir aplinkiniais daiktais. Akių pratimams reikia naudoti ne itin stambius daiktus.

Be praktinių privalumų, gyvenimas be akinių turi ir kitų pliusų. Rega yra viena iš svarbiausių jutimo sistemų. Jų pagalba vaikai gauna pagrindinį kiekį žinių apie supantį pasaulį. Sukurdami dirbtinį barjerą tarp akių ir supančio pasaulio, mes įsikišame į natūralų suvokimo procesą. Ir jeigu iškreipiamas aplinkinio pasaulio suvokimas, iškreipiamas ir požiūris į gyvenimą, iškreipiamas aplinkos suvokimas, elgesys, vertybių suvokimas ir įsitikinimai.

Kai rega pagerėja, teigiami pasikeitimai pastebimi ir asmenybinėse vaiko  savybėse, atsiskleidžia jo paslėpti gebėjimai.

Taip pat skaitykite:

Lęšių kompensavimas

Spalvų juslės tyrimas

Binokulinis tyrimas

Regėjimo aštrumo tyrimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *