Vaikų oftolmologo konsultacija

Pasaulinės tendencijos rodo, kad trumparegystė – viena dažniausiai diagnozuojamų vaikų akių ligų, negana to, ši refrakcijos yda dar ir sparčiai „jaunėja“: jei anksčiau trumparegystė būdavo diagnozuojama paaugliams, tai šiandien su tokia diagnoze apstu jau ir pradinukų. Nepaisant to „nesnaudžia“ ir kitos vaikų akių ligos. Oftalmologų teigimu, akių ligas dažniausiai lemia genetika ir gyvenimo būdas. Vaikų oftalmologija Lietuvoje yra puikiai išvystyta, dėl regėjimo sutrikimų besikreipiantys pacientams yra teikiamos aukščiausio lygio medicinos paslaugos. Kalbant apie vaikų akių ligas labiausiai būtų galima išskirti refrakcijos ydą – trumparegystę.
Remiantis pasaulio statistika tokia refrakcijos yda yra vis dažnėjanti, o vertinant oftalmologų išvadas galima teigti, kad šalyje trumparegių vaikų skaičius sparčiai auga. Kaip žinia, polinkis į trumparegystę yra paveldimas, o jeigu vaikas yra trumparegis ir dar jo gyvenimo būdas netinkamas – akys nuolat gauna didelį krūvį ir neturi kada pailsėti. Būtent dėl šios priežasties ir trinka rega. Šiandien per didelio akių krūvio priežastys – nuolatinė veikla su moderniosiomis technologijomis, pradedant mobiliaisiais telefonais ir baigiant kompiuteriais bei planšetėmis. Vaikų oftalmologai nuolat akcentuoja, kad šios technikos priemonės turi neigiamą įtaką regėjimo pokyčiams tuo pačiu pažymėdami, kad kalčiausi šioje situacijoje yra ne telefonas ar planšetė, o saiko neturėjimas. Jeigu vaikas prie tokių įrenginių praleidžia valandų valandas tai akys dirba be poilsio ir jokio atsipalaidavimo – tokie veiksniai neabejotinai išprovokuoja trumparegystės išsivystymą. Ypatingai jeigu vaikui nepalanki ir genetika.

Kada reikia vaiką vesti pas gydytoją oftalmologą?

Pasak oftalmologų, pirmasis pilnas vaiko akių ištyrimas turėtų įvykti iki pirmojo vaiko gimtadienio. Gydytojai rekomenduoja ateiti kai vaikui yra 7-8 mėnesiai, nes būtent tokio amžiaus vaikus būna lengviau apžiūrėti. Atliekant apžiūrą, tokio amžiaus vaikai dar nemoka kalbėti, todėl apžiūros metu žiūrima kaip vaiko akys seka šviesą, žaisliuką, tuo pačiu metu stebimi akių judesiai ar nėra žvairumo. Gydytojai įspėja, kad 4-5 mėnesių vaikai gali šiek tiek pažvairuoti ir tai yra normalu, dėl to nereikėtų tėvams susirūpinti. Tačiau jeigu žvairumas išlieka ilgiau rekomenduojama kreiptis į specialistą. Apžiūros metu vaikams visada yra plečiami vyzdžiai, nes tik tokiu būdu galima tiksliai sužinoti kokia yra refrakcija ir geriau apžiūrėti akių dugną.

Jeigu vaiko akys vystosi taisyklingai ir nėra nustatyta jokių patologijų, kitas vizitas turėtų būti kai vaikui sueina 3 metai. Tokio amžiaus vaikas jau turėtų sugebėti pasakyti kokius paveikslėlius mato, todėl apžiūra vyksta paprasčiau. Jeigu apžiūros metu nėra pastebima jokių nukrypimo normų, sekanti apžiūra turėtų vykti prieš mokyklą, kai vaikui sueina 6-7 metai. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad maži vaikai būna toliaregiai ir ji yra išaugama iki 6-7 metų amžiaus. Tačiau jeigu tėvai pastebi, kad vaikas žiūri prisimerkęs ar užmerkęs vieną akį, galbūt uždengia ją ranka, nori arčiau prieiti prie televizoriaus, žaisdamas su žaisliukais ar vartydamas knygą, bando prisitraukti daiktus arčiau akių, patartina nelaukti ir atvykti pasirodyti akių gydytojui.

Kodėl būtina nešioti paskirtus akinius?

Neretais atvejais vis dar pasitaiko tokių situacijų kai tėvai nenori sutikti su gydytojų oftalmologų rekomendacija kai vaikui reikia nešioti korekcinius akinius. Pasitaiko atvejų kai tėvai per vasarą leidžią vaikams nenešioti paskirtų akinių manydami, kad taip akis pailsės ir sustiprės. Deja, dažniausiai jau rudenį tenka nustatyti, kad trumparegystė progresuoja ir prieš tai buvusi korekcija jau nebetinkama, ko pasėkoje tenka skirti stipresnius akinius. Akių gydytojų tikslas, kad vaikui augant minusinės dioptrijos didėtų kuo lėčiau. Žmogaus akys auga iki 18-20 metų, todėl jeigu kiekvienus metus prie esamų dioptrijų prisidėtų dar vis po vieną, sulaukus pilnametystės jie jau turėtų nešioti korekcinius akinius su labai dideliu skaičiumi dioptrijų. Esant tokiai situacijai nereikėtų piktnaudžiauti ir praleidinėti vizitų pas oftalmologą, nes negydoma trumparegystė gali pradėti progresuoti ir per pusmetį, jeigu vaikas nešioja per silpnus akinius.

Gydytojai neslepia, kad pasitaiko ir kur kas rimtesnių vaikų akių ligų. Pasitaiko, kad apžiūros metu gimusiam vaikui nustatomos tokios ligos kaip: įgimta katarakta, įgimta glaukoma (liga kai nustatomas labai aukštas akių spaudimas), taip pat kartais pastebima asimetrija. Pasitaiko įgimtų infekcinių ligų, kartais akių dugne būna pastebimi įvairūs židiniai. Tenka nustatyti ir rimtesnes paveldimas ligas. Viena rimčiausia – retinoblastoma, piktybinis navikas, kuri taip pat nustatoma mažiems vaikams.

Kaip paruošti vaiką vizitui pas oftalmologą?

Ruošiantis vizitui pas gydytoją oftalmologą patariama visada ruoštis iš anksto. Galima kartu su vaiku skaityti knygutes apie sveikų akyčių priežiūrą, peržiūrėti animacinius filmukus, kuriuose rodoma kaip vaikas su džiaugsmu keliauja tikrintis akyčių pas gydytoją. Išvengti oftalmologo baimės padeda ir reguliarūs vizitai – vaikas pripranta prie gydytojo, aplinkos, vizito metu jį supančių daiktų ir kaskart jau žino kas jo laukia. Nors ir pastebima, kad vaikai dažniausiai nelabai bijo apsilankymo pas oftalmologą, akių apžiūra dažniausiai primena žaidimą, tačiau viena iš nemėgstamiausių procedūrų vaikams – į akis lašinami vyzdžius plečiantys lašai. Taip pat vaikai nemėgsta akių dugno apžiūros ,nes jos metu būna šviečiama tiesiai į akį. Tačiau jei tėveliai sugeba tinkamai nuteikti vaiką, bendromis su gydytoju jėgomis šiuos momentus pavyksta apžaisti ir likusi akių patikrinimo dalis praeina lengvai ar net smagiai.