Akiu patikra Klaipėda

Kaip pasiruošti vizitui pas akių gydytoją

Kada kreiptis į oftalmologą ​

Regėjimo organai yra reguliariai veikiami daugelio veiksnių, galinčių sukelti regėjimo sutrikimus, todėl, net nesant nusiskundimams, oftalmologai rekomenduoja atlikti įprastinį tyrimą kartą per metus. Kreiptis į oftalmologą būtina, jei: sausos akys, smėlio jausmas akyse; diskomfortas ar skausmas bandant pažvelgti į šviesą (fotofobija); jaučiamas patamsėjimas akyse; niežėjimas, deginimo pojūtis ar skausmas akyse; akių vokų ar akių paraudimas; regėjimo sutrikimas; jeigu pastebite, kad neaiškiai pradėjote matyti daiktus; svetimkūnio pojūtis akyje; neryškus matymas. Reguliariai lankytis pas oftalmologą turėtų: pacientai, kurie nešioja akinius ar kontaktinius lęšius; žmonės, turintys paveldimą polinkį į akių ligas; žmonės, dirbantys prie kompiuterio; pacientai, kurie ilgą laiką vartojo hormoninius vaistus; nėščios moterys, planuojančios nėštumą, ir žindančios moterys; pacientai, turintys traumų ar uždegiminių akių ligų anamnezėje; žmonės, kenčiantys nuo diabeto ar hipertenzijos.
Facebook patinka

Kaip pasiruošti tyrimui

Prieš apsilankant pas oftalmologą, būtina: prisiminti visus nusiskundimus ir išsiaiškinti, kokiomis akių ligomis sirgo artimieji; prieš vizitą nenaudoti akių makiažo; atsinešti ligos istoriją, jei pacientą konsultavo kiti specialistai; priėmimo dieną nenaudoti kontaktinių lęšių (bent valandą prieš vizitą lęšius pakeisti akiniais). Prieš priėmimą vaikams reikia paaiškinti apžiūros esmę, nes beveik neįmanoma ištirti verkiančio vaiko akių.

Konsultacijų etapai ​

Pirminės apžiūros metu oftalmologas: tiria paciento anamnezę ir nusiskundimus, išaiškina šeimos polinkį į akių ligas; regėjimo aštrumą tikrina naudodamas lenteles; apžiūri akis vizualiai, atlieka tyrimus, kuriems naudojama plyšinė lempa (biomikroskopas); atlieka akių dugno tyrimą (oftalmoskopiją). Jei nustatomi nukrypimai, atliekami papildomi tyrimai. Kompleksinis tyrimas, leidžiantis gauti išsamią informaciją apie paciento regėjimą, trunka pusę valandos. Jei aptinkama patologija, gydytojas pasirenka gydymo metodą arba tinkamą regėjimo koregavimo būdą.

Diagnostika​

Regėjimo organų diagnozė apima: išorinio akies paviršiaus tyrimą; periferinio regėjimo patikrinimą; akių vokų tyrimą, leidžiantį aptikti plika akimi matomus pažeidimus (paraudimus, išskyras ir kt.); akių vyzdžių reakcijos į šviesą tyrimą; akies obuolio ir ragenos būklės įvertinimą; vidinio akies paviršiaus tyrimą biomikroskopu. Regėjimo koordinacija vertinama taikant paprastą diagnostinę procedūrą – pacientas turi stebėti akimis šviesos spindulį, o oftalmologas stebi procesą ir nustato, ar akių raumenys veikia normaliai. Jei reikia, atliekama: tonometrija, leidžianti išmatuoti akispūdį; spalvų suvokimo tyrimas naudojant polichromines lenteles, kurios padeda išsiaiškinti deltonizmą, refrakcijos nustatymas naudojant bandomųjų lęšių rinkinį (mažiems vaikams refrakcija nustatoma įlašinus lašelius, kurie plečia vyzdžius); keratotopografija – tai yra neinvazinis metodas, leidžiantis nustatyti ragenos priekinio paviršiaus optinius parametrus; pachimetrija – kontaktinis metodas, kurio metu nustatomas ragenos storis įvairiose jos vietose; akių dugno apžiūra esant išsiplėtusiam vyzdžiu – tai leidžia išsamiai ištirti tinklainę ir choroidą kraštiniame akies pakraštyje (sunkiai pasiekiamose vietose); perimetrija, leidžianti nustatyti matymo lauko ribas.

Reguliarūs patikrinimai: kaip dažnai reikia tikrintis akis?​

Ekspertai rekomenduoja atlikti išsamų akių patikrinimą kas 1–3 metus, atsižvelgiant į amžių, rizikos veiksnių buvimą ir bendrąsias ligas. Ypač svarbus oftalmologo stebėjimas vaikystėje. Netinkamas regos aparato formavimas daro įtaką ne tik akademiniams pasiekimams, bet ir vaiko asmenybės raidai. Vaikus, neturinčius akių ligų požymių ir rizikos veiksnių, oftalmologas turėtų apžiūrėti ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo gimimo dienos, vėliau – iki trejų metų, po to – prieš einant į mokyklą (po 5–7 metų) ir vėliau kas dvejus metus. Vaikų akių ligų rizikos veiksniai yra šie: priešlaikinis sudėtingas nėštumas ir gimdymas, įgimtos glaukomos ir kataraktos, regos atrofijos, tinklainės distrofijos, trumparegystės, žvairumo atvejai šeimoje Jei jūsų vaikas turi bent vieną iš išvardytų rizikos veiksnių arba nešioja akinius ar kontaktinius lęšius, tada jį reikia tikrinti kasmet ar dažniau. Jei esate nuo 18 iki 60 metų ir nepastebite regėjimo sutrikimų, akių ligų požymių ar rizikos veiksnių, tuomet rekomenduojame kartą per 2 metus apsilankyti pas akių gydytoją. Suaugusiųjų akių ligų rizikos veiksniai yra šie: trumpa ir vidutinė trumparegystė; glaukomos; trumparegystės; tinklainės distrofijos atvejai šeimoje; diabetas; hipertenzija; skydliaukės ligos; sisteminės ligos; vaistų, turinčių nepageidaujamą poveikį regėjimo organams, vartojimas; darbas, susijęs su regos apkrova ar galimu žalingu poveikiu regos organams; ankstesnė operacija ar akių sužalojimai Jei turite bent vieną iš išvardytų rizikos veiksnių, arba esate vyresni nei 60 metų, arba nešiojate akinius ar kontaktinius lęšius, tuomet rekomenduojama atlikti kasmetinį akių patikrinimą. Prieš akių patikrinimą pas oftalmologą dažnai užduodami klausimai, ko reikia ar ko nereikia daryti ruošiantis tyrimui. Žemiau pateikiamas patarimų sąrašas:
  • patartina, kad jūs atvyktumėte transportu, kurio nevairuojate, nes gali būti, kad bus lašinami lašai, dėl ko kelias valandas matysite blogiau;
  • pasiimkit su savimi visus tyrimų rezultatus, susijusius su akių ligomis;
  • pasiimkite akinius, jei jie buvo renkami jums, ir, jei įmanoma, pateikite jų receptą;
  • jei nešiojate lęšius – būkite pasirengę juos išsiimti apžiūros metu ar prieš ją;
  • galite su savimi pasiimti akinius nuo saulės;
  • jeigu anksčiau Jums paskyrė gydymą oftalmologas ar kitas gydytojas (lašinti lašus, gerti tabletes) – laikykitės nurodymų. Išimtis yra tik tada, kai gydytojas konkrečiai prašo nevartoti vaisto.
  • Kiek laiko užtruks akių tyrimas? Eidami pas oftalmologą, suplanuokite savo laiką, vizitui skirkite jo daugiau, nes kiekvienas žmogus savaip yra unikalus ir akių tyrimas gali užtrukti skirtingai. Tačiau vidutiniškai visas tyrimas trunka apie 30 minučių.

Taip pat skaitykite:

vaikai ir kompiuteris

Nuotolinio mokymosi ypatumai: kaip apsaugoti vaikų akis

Akiu pratimai vaikams

Regėjimo sutrikimą turinčių vaikų akių mankšta

kudinio akiu patikra Klaiperoje

Naujagimio (vaiko) iki 1 m. amžiaus regėjimas: kada reikia kreiptis pas gydytoją oftalmologą?

akiniai ar lęšiai

Kontaktiniai lęšiai ar akiniai. Ką pasirinkti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *