Akiniai ant stalo

Astigmatizmas – kas tai yra?

Astigmatizmas yra viena iš labiausiai paplitusių prasto regėjimo priežasčių. Dažnai astigmatizmas diagnozuojamas kartu su trumparegyste (miopatinis astigmatizmas) arba toliaregystę (hipermetropinis astigmatizmas).

Akis pjūvis

Astigmatizmas

Astigmatizmas verčiant iš lotynų kalbos – taško (fokusinio) nebuvimas. Astigmatizmas atsiranda dėl netaisyklingos (ne sferinės) ragenos formos (rečiau – lęšiuko). Normalios būklės sveikos akies ragena ir lęšiukas turi lygų sferinį paviršių. Esant astigmatizmui, jų sferiškumas pažeidžiamas. Jis turi skirtingą kreivę skirtingomis kryptimis. Atitinkamai, esant astigmatizmui skirtinguose ragenos paviršiaus meridianuose, yra skirtinga lūžio galia ir objekto vaizdas, kai šviesos spinduliai praeina per tokią rageną, gaunamas iškraipytas.

Kas yra astigmatizmas?

Astigmatizmas verčiant iš lotynų kalbos – taško (fokusinio) nebuvimas.
Kai kurios vaizdo dalys gali fokusuotis į tinklainę, kitos gali būti „už“ arba „prieš“ jį (būna ir sudėtingesnių atvejų). To pasėkoje vietoj normalaus vaizdo žmogus mato iškraipytą, kuriame vienos linijos aiškios, kitos neryškios. Supratimą apie tai galima gauti pažvelgus į savo iškreiptą atspindį ovaliame arbatiniame šaukštelyje. Analogiškas iškraipytas vaizdas susidaro esant akies tinklainės astigmatizmui.
Facebook patinka
Specialistai išskiria ragenos ir lęšiuko astigmatizmus. Tačiau ragenos astigmatizmo poveikis regėjimui yra didesnis nei lęšiuko, nes ragena turi didesnį lūžio sugebėjimą. Pačio stipriausio ir pačio silpniausio meridianų lūžių skirtumas apibūdina astigmatizmo laipsnį dioptrijose. Meridianų kryptis charakterizuos astigmatizmo ašį, išreikštą laipsniais.

Kaip mato žmogus su astigmatizmu?

Sveikos akys regėjimas

Normalus regėjimas

Nesveikos akys regėjimas

Astigmatizmas

Astigmatizmo laipsniai Ekspertai išskiria tris astigmatizmo laipsnius:
  • lengvas astigmatizmas – iki 3 D;
  • vidutinio sunkumo astigmatizmas – nuo 3 iki 6 D;
  • aukšto laipsnio astigmatizmas – virš 6 D.
Lengvo laipsnio astigmatizmo simptomai dažnai beveik nepastebimi, ir žmogus, turintis tokio tipo refrakcijos  pažeidimą, apie savo diagnozę gali sužinoti per apžiūrą pas oftalmologą ar optometrininką Optikos centro akių klinikoje.
Esant vidutinio laipsnio astigmatizmui, regos sutrikimai jau tampa pastebimi – kuo didesnėmis dioptrijomis būdingas negalavimas, tuo vaizdas bus neryškesnis. Atsiranda dar vienas nemalonus simptomas: vaizdas iškraipomas, o tiesios linijos pradeda deformuotis, objektų kontūrai „plaukia“. Aukšto lygio astigmatizmui, be regėjimo pablogėjimo, būdingas simptomų, susijusių su nuolatine regos įtampa, padidėjimu. Galvos svaigimas, akių skausmas, galvos skausmai pasireiškiantys vienu ar kitu laipsniu su lengvesnio laipsnio astigmatizmu, gali sukelti rimtą diskomfortą asmeniui, kenčiančiam nuo aukšto laipsnio astigmatizmo. 
„Galvos svaigimas, akių skausmas, galvos skausmai pasireiškiantys vienu ar kitu laipsniu su lengvesnio laipsnio astigmatizmu, gali sukelti rimtą diskomfortą asmeniui, kenčiančiam nuo aukšto laipsnio astigmatizmo. „
Geras regėjimas

Normalus vaizdas

Astizmatizmu sergančio žmogaus regėjimas

Vaizdas, esant astigmatizmui

Astigmatizmo tipai

Pagal pasireiškimo pobūdį astigmatizmas skirstomas į įgimtą ir įgytą.
  • Įgimtas astigmatizmas – iki 0,5 D aptinkamas daugumai vaikų ir priskiriamas „funkciniam“, tai yra, šio tipo astigmatizmas neturi įtakos regėjimo aštrumui ir jo binokuliariniam vystymuisi. Tačiau, jei astigmatizmas viršija 1 D ar daugiau, tada jis žymiai sumažina regėjimą ir jį būtina koreguoti akinių pagalba.
  • Įgytas astigmatizmas atsiranda dėl grubių randų pokyčių ragenoje po traumų, pažeidimų ir chirurginių intervencijų į akis.
Priklausomai nuo to, su kokia refrakcijos paklaida yra derinamas astigmatizmas, skiriami šie regėjimo sutrikimo tipai:
  • paprastas hipermetropinis ar paprastas miopinis astigmatizmas – toliaregystės ar trumparegystės derinys viename akies obuolio meridiane ir normalios refrakcijos kitoje;
  • sudėtingas hipermetropinis ar sudėtingas miopinis astigmatizmas – įvairaus laipsnio toliaregystės ar trumparegystės derinys pagrindiniuose akies meridianuose;
  • mišrus astigmatizmas – toliaregystės, esančios viename meridiane ir trumparegystės kitame derinys.
Astigmatizmo korekcija Yra trys būdai astigmatizmo korekcijai: akiniai, kontaktiniai lęšiai ir lazerinė korekcija. Optikos centre galite gauti kokybiškas paslaugas, kurios padės diagnozuoti ir užkirsti kelią astigmatizmui. Astigmatizmo korekcija akinių pagalba Esant astigmatizmui, dažniausiai skiriami specialūs „sudėtingi“ akiniai su specialiais cilindriniais lęšiais. Specialistai įspėja, kad nešiojant „sudėtingus“ akinius pacientams, sergantiems didelio laipsnio astigmatizmu, gali atsirasti nemalonių simptomų, tokių kaip galvos svaigimas, akių skausmas ir regos diskomfortas. Skirtingai nuo paprastų akinių, recepte astigmatiniams „sudėtingiems“ akiniams įrašomi duomenys apie cilindrą ir jo ašį. Labai svarbu, kad prieš pasirenkant akinius, pacientas būtų išsamiai ištirtas. Kadangi dažnai būna atvejų, kai asmeniui, kuriam diagnozuotas astigmatizmas reikalinga ilgesnė adaptacija pakeitus korekciją. Kontaktiniai lęšiai, skirti astigmatizmo korekcijai Medicina nestovi vietoje ir šiandien astigmatizmui koreguoti naudojami specialūs toriniai kontaktiniai lęšiai. Kodėl pavojingas astigmatizmas  Jei astigmatizmas nekoreguojamas – gali sukelti galvos ir akių skausmą.

ATMINKITE!

Paskyrus akinius ar kontaktinius lęšius, būtina reguliariai pas gydytoją oftalmologą ar optometrininką, kad jie laiku būtų pakeisti į tinkamą korekciją „stipresnius“ arba „silpnesnius“. Taip išvengiant pašalinių pojūčių ir prasto matymo.

Taip pat skaitykite:

Lęšių kompensavimas

Spalvų juslės tyrimas

Binokulinis tyrimas

Regėjimo aštrumo tyrimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *