Astigmatizmas yra viena iš labiausiai paplitusių prasto regėjimo priežasčių. Dažnai astigmatizmas diagnozuojamas kartu su trumparegyste (miopatinis astigmatizmas) arba toliaregystę (hipermetropinis astigmatizmas).
Astigmatizmas
Astigmatizmas verčiant iš lotynų kalbos – taško (fokusinio) nebuvimas. Astigmatizmas atsiranda dėl netaisyklingos (ne sferinės) ragenos formos (rečiau – lęšiuko). Normalios būklės sveikos akies ragena ir lęšiukas turi lygų sferinį paviršių. Esant astigmatizmui, jų sferiškumas pažeidžiamas. Jis turi skirtingą kreivę skirtingomis kryptimis. Atitinkamai, esant astigmatizmui skirtinguose ragenos paviršiaus meridianuose, yra skirtinga lūžio galia ir objekto vaizdas, kai šviesos spinduliai praeina per tokią rageną, gaunamas iškraipytas.
Kas yra astigmatizmas?
Kaip mato žmogus su astigmatizmu?
Normalus regėjimas
Astigmatizmas
- lengvas astigmatizmas – iki 3 D;
- vidutinio sunkumo astigmatizmas – nuo 3 iki 6 D;
- aukšto laipsnio astigmatizmas – virš 6 D.
Normalus vaizdas
Vaizdas, esant astigmatizmui
Astigmatizmo tipai
- Įgimtas astigmatizmas – iki 0,5 D aptinkamas daugumai vaikų ir priskiriamas „funkciniam“, tai yra, šio tipo astigmatizmas neturi įtakos regėjimo aštrumui ir jo binokuliariniam vystymuisi. Tačiau, jei astigmatizmas viršija 1 D ar daugiau, tada jis žymiai sumažina regėjimą ir jį būtina koreguoti akinių pagalba.
- Įgytas astigmatizmas atsiranda dėl grubių randų pokyčių ragenoje po traumų, pažeidimų ir chirurginių intervencijų į akis.
- paprastas hipermetropinis ar paprastas miopinis astigmatizmas – toliaregystės ar trumparegystės derinys viename akies obuolio meridiane ir normalios refrakcijos kitoje;
- sudėtingas hipermetropinis ar sudėtingas miopinis astigmatizmas – įvairaus laipsnio toliaregystės ar trumparegystės derinys pagrindiniuose akies meridianuose;
- mišrus astigmatizmas – toliaregystės, esančios viename meridiane ir trumparegystės kitame derinys.
ATMINKITE!
Paskyrus akinius ar kontaktinius lęšius, būtina reguliariai pas gydytoją oftalmologą ar optometrininką, kad jie laiku būtų pakeisti į tinkamą korekciją „stipresnius“ arba „silpnesnius“. Taip išvengiant pašalinių pojūčių ir prasto matymo.