Akinių lęšiai

Akinių lęšių dangos. Jų įvairovė

Akinių lęšių kokybė priklauso nuo optinių dangų, kuriomis dengiami lęšiai, savybių. Akinių lęšių paviršius padengiamas specialiomis dangomis, kad būtų pagerintos jų naudojimo savybės.

  • Akinių lęšių dangos:
  • kietinanti (įbrėžimams atspari);
  • antirefleksinė (mažinanti atspindžius);
  • oleofobinė (riebalus atstumianti)
  • hidrofobinė (atspari vandeniui)
  • antistatinė (atspari dulkėms)
  • mėlyną šviesą atspindinti
  • daugiafunkcinė (visų aukščiau išvardytų dangų tam tikri variantai).

Gamintojai siūlo didelį akinių lęšių dangų pasirinkimą, kurių pagalba akiniai bus patogūs naudoti užsiimant skirtingomis veiklomis. 

Kietinanti (įbrėžimams atspari)

Organinių lęšių medžiagos tankis yra mažesnis nei mineralinių, todėl organiniai lęšiai yra daug minkštesni nei mineraliniai. Praktikoje ši savybė pasižymi tuo, kad organiniai lęšiai yra labiausiai linkę į įbrėžimus ir vėliau tiesiog praranda savo optines savybes.

Lęšių apsaugai nuo įbrėžimų reikalinga juos dengti kietinančiomis dangomis. Kietinanti danga sumažina įbrėžimų tikimybę ant lęšių paviršiaus. Dėl kietinančių dangų padengimo, organinių akinių lęšių tarnavimo laikas pailgėja.

Kietinanti akinių lešių danga

Antirefleksinė (mažinanti atspindžius)

Akinių lęšio paviršius atspindi dalį šviesos, todėl tiek išoriniame, tiek vidiniame lęšių paviršiuje atsiranda atspindžiai (akinimai, šešėliai, rūkas). Atspindžiai ir klaidingi vaizdai atsiranda ant visų tipų lęšių, įskaitant organinius, mineralinius lęšius, ir jie ypač išryškėja didelių dioptrijų akinių lęšiuose. Atspindys – tai šviesos atspindėjimas, dažnai akinantis ir visada skausmingai veikiantis akis. Atspindžiai ant akinių lęšių sumažina vaizdo kontrastą, padidina akių nuovargį, o tai sukelia nepatogumų (diskomfortą) žmogui, nešiojančiam akinius su lęšiais be antirefleksinės dangos.

antirefleksinė akinių lešių danga

Norėdami pašalinti akinimą (atspindžius) ir klaidingus vaizdus, akinių lęšių (stiklų) paviršius padengiamas atspindžius mažinančia danga. Jie suteikia didesnį regėjimo komfortą ir padidina regėjimo aštrumą. Lęšiai su antirefleksine danga pasižymi estetinėmis savybėmis: jie leidžia aplinkiniams aiškiai matyti žmogaus su akiniais akis, be to, fotografuojant ant tokių lęšių nesusidaro atspindžiai.

Tačiau, dalis nereikšmingos krintančios šviesos, lęšių paviršiuje vis dar atsispindi, todėl visi lęšiai su antirefleksinėmis dangomis turi nedidelį likutinio atspindžio atspalvį. Skirtingų akinių lęšių gamintojų šis atspalvis skiriasi: turkio spalvos, alyvinė, alyvuogių, žalia ir kita. Visiškai panaikinti šio atspalvio neįmanoma, tačiau, kuo geresnė antirefleksinė danga, tuo mažiau spalvos likučių yra matomi lęšių paviršiuje. Taigi, pažangiausios antirefleksinės dangos turi labai silpną, beveik nepastebimą liekamąjį refleksą.

Taigi, lęšiai su aukštos kokybės antirefleksine danga yra lęšiai, kurių abu paviršiai yra padengti danga eliminuojančia nepageidautinus šviesos atspindėjimo reiškinius. Tokie lęšiai turi labai silpną likutinį neutralių tonų atspindį ir maksimalų vaizdo kontrastą.

Oleofobinė (riebalus atstumianti)

Manoma, kad akinių lęšiai su mažinančia atspindžius (antirefleksine) danga greičiau susitepa. Iš tikrųjų, pirštų antspaudai, tampa labiau pastebimi ant gerai šviesą praleidžiančių akinių lęšių, nes riebalinės dėmės sutrikdo antirefleksinės dangos darbą. Riebalus atstumianti danga sumažina galimybę riebalams prilipti prie lęšių paviršiaus, dėl ko juos mažiau reikia valyti. Ši danga dažnai dengiama ant aukštos kokybės lęšių.

oleofobine akinių lešių danga

Hidrofobinė (atspari vandeniui)Hidrofobinė (atspari vandeniui)

Vandenį atstumiančios (hidrofobinės) dangos įeina į daugelio daugiafunkcinių dangų sudėtį ir yra pats paskutinis išorinis sluoksnis, apsaugantis lęšių paviršių nuo užterštumo. Vandenį ir purvą atstumiančios dangos neleidžia purvui prilipti, trukdo riebalinių plėvelių ant akinių lęšių paviršiaus susidarymui, o vandens lašai tiesiog nuslysta nuo paviršiaus, pavyzdžiui, staiga pradėjus lyti, o neišdžiūva, palikdami pėdsakus.

Norėdami padidinti akinių lęšių atsparumą užteršimui, naudojamos specialios hidrofobinės dangos (t. y. vandenį atstumiančios), kurios suteikia akinių lęšių paviršiui vandenį ir purvą atstumiančias savybes. Be to, tokios dangos daro lęšio paviršių lygesnį ir neleidžia prie jo prisitvirtinti teršalams. Lygus akinių lęšio paviršius po mikroskopu atrodo nelygus – su trūkumais, įdubomis (duobėmis), kurie sulaiko skysčių lašus. Labai plonos silikoninės plėvelės užpildo šiuos nelygumus, o ant akinių lęšio paviršiaus nelieka vandens lašų gaudyklių – lašai lengvai nuslysta nuo akinių lęšio paviršiaus. 

hidrofobine akinių lešių danga

Akinių lęšiai su naujausios kartos danga ne tik įgyja nešvarumus ir vandenį atstumiančias savybes, bet ir tampa tokie lygūs ir slidūs, kad jie žymiai mažiau tepasi ir žymai lengviau valomi.

Antistatinė (atspari dulkėms)

Antistatinė (atspari dulkėms)Daugelis šiuolaikinių daugiafunkcinių dangų taip pat pasižymi dulkes atstumiančiomis savybėmis, kurios neutralizuoja statinį elektros krūvį. Taigi danga apsaugo akinių lęšių paviršių, o tai palankiai veikia paprastesnį akinių švaros palaikymą ir aiškų pasaulio matymą.

antistatinis akinių lešių danga

Mėlyną šviesą atspindinti danga

Mėlyną šviesą skleidžia elektroniniai prietaisai ir LED šviesos šaltiniai (pavyzdžiui, asmeninių kompiuterių ir televizorių ekranai, kuriuose naudojami skystųjų kristalų ekranai, taip pat tokie kasdieniai dalykai kaip išmanieji telefonai). Tai reiškia, kad kasdien susiduriame su mėlyna šviesa.
Mėlyną šviesą blokuojančios dangos technologija selektyviai filtruoja į akinių lęšį patenkančią šviesą, praleisdamos naudingus mėlynus spindulius, blokuoja pavojingus regai trumpabangius mėlynai-violetinius spindulius, o tuo tarpu lęšius palieka skaidrius.
Dėka šios dangos, dėl žymiai sumažėjusios mėlynos šviesos, sumažėja akinimas, mirgėjimas ir vaizdo neryškumas ir žymiai pagerėja aiškaus regėjimo pojūtis.
Mes rekomenduojame naudoti akinius su šia danga tuo atveju, jei dirbdami kompiuteriu dažnai esate patalpose su dirbtiniu apšvietimu, dažnai žiūrite televizorių su LCD ekranu, dirbate planšetiniais kompiuteriais arba jei esate modernaus išmaniojo telefono vartotojas.

Daugiafunkcinė danga

Daugiafunkcinės arba universaliosios dangos vadinamos dangomis, turinčiomis visas aukščiau aptartas savybes. Tai yra, jie apsaugo akinių lęšius nuo subraižymo, sumažina šviesos atspindį ant lęšio paviršiaus, suteikia savybes apsaugančias nuo nešvarumų, vandens ir dulkių.

Daugiafunkcinės dangos vis labiau tampa neatsiejama akinių lęšių dalimi. Dangos žymiai padidina akinių lęšių vartojimo savybes – akinių lęšius galima nešioti ilgiau, jie suteikia aukštesnę regėjimo kokybę, mažiau tepasi, juos lengviau valyti.

Pirkdamas brangius sudėtingo dizaino akinių lęšius, pirkėjas tikisi aukštos jų kokybės ir ilgo tarnavimo laiko. Šias savybes kaip tik ir suteikia specialios akinių lęšių dangos.

Jei jūs:

  • vairuojate automobilį;
  • dirbate kompiuteriu;
  • daug skaitote;
  • propaguojate aktyvų gyvenimo būdą;
  • norite matyti aiškiai ir kontrastingai.

Tai akinių lęšiai su daugiafunkcinėmis dangomis yra geriausi jums!

Taip pat skaitykite:

Lęšių kompensavimas

Spalvų juslės tyrimas

Binokulinis tyrimas

Regėjimo aštrumo tyrimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *