Glaukoma. Kaip užkirsti kelią šios ligos progresavimui?
Deja, niekas nėra apsaugotas nuo glaukomos. Pasaulyje glaukoma sergančių pacientų skaičius yra daugiau nei 100 milijonų žmonių. Devyni iš dešimties aklųjų gyvena besivystančiose šalyse, o du trečdaliai jų galėjo neprarasti regėjimo, jei tik būtų laiku pastebėta ši liga.
Glaukoma yra antroji aklumo priežastis po kataraktos – ja baigiasi iki 20% visų akių ligos atvejų. Kai kurie žmonės net nežino apie šią ligą. Glaukoma dažnai nustatoma 2-3-oje ar paskutinėje, 4-oje stadijoje, kai žmogui padėti dažnai neįmanoma. Lietuvoje 2019 m. Lietuvos statistikos departamento duomenimis sirgo daugiau nei 73000 žmonių.
Nepaisant rimto proveržio gydant šią ligą vėlesnėse stadijose, pripažįstama, kad labai mažai dėmesio skiriama glaukomos ankstyvajai diagnostikai.
Bėda ta, kad šios ligos prevencija nepakankama.
Sekite mus socialiniuose tinkluose
Glaukomos rizikos grupės
Glaukoma susirgti gali visi. Pagrindinės rizikos grupės:
- vyresni nei 60–70 metų žmonės, kurie net neturi akių nusiskundimų;
- vyresni nei 40 metų žmonės, turintys padidėjusį akispūdį, jeigu dešinės ir kairės akių akispūdžio skirtumas yra didesnis nei 5 mm Hg., taip pat jeigu ryte ir vakare išmatuoto akispūdžio skirtumas yra didesnis nei 5 mm Hg.
- žmonės, turintys didelį trumparegystės laipsnį;
- žmonės su padidėjusiu akispūdžiu;
- nepriklausomai nuo amžiaus;
- žmonės, turintys aukštą (atsižvelgiant į amžiaus normą) kraujospūdį;
- žmonės, sergantys diabetu, endokrininėmis, nervų ir širdies bei kraujagyslių ligomis;
- žmonės, patyrę akių sužalojimus, uždegimines akių ligas, akių operacijas;
- žmonės, kurių net ir tolimi giminaičiai sirgo glaukoma;
- žmonės, kurie ilgai gydosi hormoniniais vaistais.
Glaukoma gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai ji išsivysto vyresnio amžiaus žmonėms.
Glaukomos gydymas
Glaukomos gydymas yra vienas iš sudėtingiausių procesų oftalmologijoje. Taigi, jeigu pacientui yra nustatyta glaukoma, jis turi paklusti tam tikroms taisyklėms. Beje, glaukomos tyrimai yra neskausmingi ir atliekami bekontakčiu būdu.
1 taisyklė. Jei jums diagnozuota glaukoma, ši liga jus lydės visą gyvenimą. Tai reiškia, kad buvo pažeista tam tikra regos nervo dalis. Todėl teiginys „man buvo pašalinta glaukoma“ neteisingas, net jeigu jums buvo atlikta operacija. Gyvenimas su glaukoma nėra mirties nuosprendis, tačiau šios ligos negalite pamiršti.
2 taisyklė. Diagnozuota glaukoma nustato daugybę apribojimų visam gyvenimui ir reikalauja reguliariai naudoti akių lašus. Jei mokėsite susigyventi su šia liga, jos progresavimo greitis žymiai sulėtės.
3 taisyklė. Norint stebėti akispūdžio lygį, reikia reguliariai lankytis pas oftalmologą visą gyvenimą. Idealiu atveju rekomenduojama akispūdį matuoti kas mėnesį. Kartą per 6 mėnesius turėtų būti atliekami tyrimai, skirti įvertinti regos laukus ir regos nervų tomogramas abiejose akyse.
4 taisyklė. Jei nieko neskauda, tai nereiškia, kad ligos nėra. Glaukomos ypatybė yra simptomų nebuvimas ankstyvoje ir pažengusioje ligos stadijoje. Pats pacientas apie ligą dažniausiai nežino, kol nepradeda stipriai prastėti regėjimas.
Norint laiku pastebėti ligą, būtina atlikti profilaktinius akių tyrimus. Virš 40 metų rekomenduojama tikrinti akispūdį kartą per metus, o po 50 metų – du kartus per metus.
5 taisyklė. Neieškokite „stebuklingų“ tablečių, „stebuklingų“ lašų ar „visas ligas gydančių“ preparatų, kurie taip aktyviai siūlomi spaudoje, televizijoje ar internete ir patarimų, kaip glaukomą išgydyti liaudiškais vaistais. Jūs tik prarasite tą brangų ankstyvosios stadijos glaukomos gydymo laiką.
Naudokite įrodymais pagrįstą mediciną!
Kaip gydoma glaukoma?
Gydant glaukomą, yra pacientams siekiama normalizuoti akispūdį, pagerinti mitybą akies audiniuose ir regos nerve, taip pat stabilizuoti regėjimo funkcijas.
Yra du gydymo būdai. Konservatyvus glaukomos gydymas – tai yra gydymui skirtų lašų lašinimas tam tikru režimu. Ši terapija dažniausiai taikoma ankstyvose glaukomos gydymo stadijose.
Kitas būdas lazeris ar chirurginis. Pirmenybė yra teikiama gydymui lazeriu. Glaukomos gydymas lazeriu yra modernus, saugus ir efektyvus būdas kovoti su glaukoma. Glaukomos gydymo lazeriu metodas daugiausia naudojamas ankstyvosiose ligos stadijose, kai regos nerve vis dar nėra stiprių distrofinių pokyčių. Gydymas lazeriu yra mažiausiai akį traumuojantis būdas, kurio metu pašalinamas skysčių nutekėjimo blokavimas. Chirurginis metodas naudojamas tuomet, kai glaukomai gydyti pasirinktas lazerinis metodas nėra veiksmingas.