akiniai nuo saules

Akinanti saulė. Kodėl reikia nešioti akinius nuo saulės ir kaip juos išsirinkti?

Saulė yra džiaugsmo, laimės ir paties gyvenimo šaltinis, ryškus šviesulys. Bet ji gali tapti mūsų prieše, jei neapsaugosime nuo jos spindulių poveikio akis. Ką reikia daryti, kad saulė nepakenktų regėjimui?

Kodėl reikia saugoti akis?

Įrodyta, kad būtent ultravioletiniai spinduliai labiausiai kenkia akims.  Ilgalaikis ultravioletinių spindulių poveikis gali sukelti rimtas ligas: vėžį, tinklainės distrofiją, kataraktą ir t.t. Taip pat ryškioje saulėje galima nudeginti rageną. Į ypatingos rizikos zoną patenka gyventojai, kurie vyksta atostogauti į pietus – žmonės, neįpratę prie tokio stipraus spindulių poveikio, gali labai greitai nudeginti rageną – tam užtenka būti saulėje be akinių vos šešias valandas.

Kokie būna akiniai?

Jokie akių lašai, tepalai ar vitaminai netaps patikimu filtru tarp jūsų akių ir ryškios saulės šviesos. Pati geriausia apsauga – akiniai nuo saulės. Jie gali būti su dioptrijomis, (jei turite silpną regėjimą) arba paprasti (jei jūsų regėjimas geras, ar nešiojate kontaktinius lęšius). Taip pat yra akinių su fotochrominiais lęšiais – jie dar kitaip vadinami „chameleonais“. Jie ypač patogūs, kai atrodo, kad saulė silpna, bet vis tiek tenka prisimerkti. „Chameleonų“ lęšiai tamsėja proporcingai į juos patenkančių ultravioletinių spindulių kiekiui. Tai svarbu, nes ultravioletinė šviesa patenka į akis, net jei nėra tiesioginių spindulių.

Kaip teisingai išsirinkti akinius?

Akiniai turi būti pakankamai dideli, kad uždengtų ne tik akis, bet ir odą aplink jas, o taip pat gerai laikytis ant nosies pertvaros. Geriau pasirinkti modelius su platesnėmis auselėmis. Tokiu būdu jūs maksimaliai apsaugosite savo akis. Geras tokios akių apsaugos pavyzdys yra sportiniai akiniai. Jų forma pritaikyta maksimaliai blokuoti į akis patenkančius ultravioletinius spindulius. Maži akiniai tokios apsaugos nesuteiks.

Kodėl pavojingi pigūs akiniai?

Akiniai – ne šiaip sau aksesuaras. Todėl neverta jų įsigyti pirmoje pasitaikiusioje parduotuvėje ar iš gatvės prekeivių. Labai didelė tikimybė, kad tuomet jūs įsigysite akinius be jokios apsaugos nuo ultravioletinių spindulių. Tokie akiniai ne tik bus visiškai nenaudingi, bet gali ir labai pakenkti. Esmė tame, kad mūsų vyzdys ryškioje saulėje susitraukia – būtent taip mūsų organizmas ginasi nuo papildomos ultravioletinių spindulių dozės patekimo į akies tinklainę. Kai tarp akies ir saulės mes įterpiame tamsią linzę, vyzdys, aišku, išsiplečia. Tokiu būdu į tinklainę patenka daugiau šviesos, o apsaugos nuo jos – nėra. Kokie iš to kyla pavojai – jūs jau supratote.

Akinius pirkti geriau specializuotose parduotuvėse ir optikos salonuose, kur jums padės išsirinkti modelį ir patars, kaip turi būti nešiojami akiniai. Ir kas svarbiausia – jūs tikrai nusipirksite akinius su būtina apsauga, nes saulės akiniai priskiriami prie medicinos produktų ir jiems yra suteikiami sertifikatai.

Kaip patikrinti akinių kokybę??

Ar tai reiškia, kad būtina pirkti tik brangius akinius? Jokiu būdu ne. Akinių pirkimas tik pagal kainą ne visada geriausias pasirinkimas. Pasitaiko, kad akiniai, nupirkti už ypač didelę kainą brangioje parduotuvėje yra ne daugiau kaip stilingas aksesuaras. Pirmiausiai išmokite skaityti etiketes. Akiniai, kurie tikrai apsaugos akis nuo ultravioletinių spindulių yra žymimi „UV 400“ (kartais „400nm“ arba „100 % UV“). Ar tikrai akiniai yra būtent tokio apsaugos stiprumo, galima patikrinti optikos salonuose. Juose yra specialūs prietaisai, kuriais galima tai išmatuoti. Patikrinimas užtrunka vos kelias sekundes. Daugelyje optikų taip pat galima patikrinti ir jūsų akinių lęšių poliarizaciją.

Kodėl reikalinga poliarizacija?

Be to, kad poliarizacija 100 % apsaugo akis nuo ultravioletinių spindulių, akiniai su poliarizuotais lęšiais blokuoja šviesą, atsispindinčią nuo smėlio, šlapio asfalto, vandens ir įvairių kitų horizontalių paviršių. Paprasčiau kalbant, jie gesina atšvaitus nuo aplinkinių daiktų. Tai padeda tiksliau matyti.

Kur saugoti akinius?

Visus akinius reikia laikyti lęšiais į viršų, nes tik taip išvengsite įbrėžimų. Akinius nuo saulės patartina laikyti akinių dėkle. Net ir tuo atveju, jei jūs paliksite, pavyzdžiui, poliarizuotus akinius ant saulės (paplūdimyje ar mašinoje), tai gali juos sugadinti. Ilgalaikis aukštos temperatūros poveikis pakenks poliarizaciniam sluoksniui ir deformuos saulės akinių rėmelį.

Ar reikalingi akiniai nuo saulės vaikams?

Akiniai nuo saulės vaikams – būtini. Vaikai – judrūs ir linksmi. Jie daug daugiau laiko praleidžia lauke nei suaugusieji. Ir vaikų akys jautresnės ultravioletinių spindulių poveikiui. Todėl gydytojai rekomenduoja saugoti vaikų akis nuo pat mažumės. Vaikiški akiniai gaminami iš gipoalerginių polimerinių medžiagų. Lęšiai ir rėmeliai lengvi, patogūs ir ergonomiški. Neverta taupyti pinigų vaikų akinių sąskaita. Juo labiau pirkti juos iš gatvės prekeivių.

Ar yra UV filtras kontaktiniuose lęšiuose?

Taip, šiuolaikiniuose kontaktiniuose lęšiuose tai pat yra minimalūs UV filtrai. Paprastai, kuo lęšiai brangesni, tuo apsauga didesnė. Kitaip tariant, jei jūs vykstat atostogauti, imkite su savimi vienadienius lęšius. Esmė tame, kad lęšiai sugeria viską kaip kempinė. Jei jūs nardote su jais jūroje ar baseine, tai tikėtina, kad ant lęšių susikaups nešvarumų. Galima iš vis nesinaudoti lęšiais ir užsisakyti specialius akinius plaukiojimui su dioptrijomis.

Taip pat skaitykite:

Lęšių kompensavimas

Spalvų juslės tyrimas

Binokulinis tyrimas

Regėjimo aštrumo tyrimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *