Ne paslaptis, kad rūkymo žala sveikatai yra tikrai didžiulė. Ne išimtis ir akių sveikata. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuvoje rūko daugiau nei trečdalis vyrų ir 13 % moterų. Ne visi rūkantys žino, kad be plaučių, širdies-kraujagyslių sistemos ir kt. ligų šis įprotis daro didžiulę žalą ir regos sistemos būklei.
Tabako sudėtyje yra daugiau nei tūkstantis įvairių junginių. Šimtai iš jų, kurių tarpe ir biologiniai nuodai, kelia pavojų Jūsų sveikatai.
Patys nuodingiausi iš jų:
- nikotinas,
- acto rūgštis,
- cianidai,
- vandenilio sulfidas,
- smalkės,
- amoniakas.
Kiekvienas iš šių junginių pažeidžia vieną ar kelis organus. Regos organams pavojingiausi cianidai ir nikotinas.
Rūkymo žala sveikatai ir akims: nikotinas
Nikotinas – alkaloidas, kuris randamas nakvišinių šeimos augaluose. Vis tik didžiausias kiekis randamas tabako stiebuose ir lapuose. Tabako žaliuose lapuose nikotino dalis sudaro 14 proc., o išdžiovintuose – apie 5 proc. Ankstesniais laikais alkaloidus naudodavo kaip insekticidą, nes tai nuodas vabzdžiams ir žinduoliams.
Pirmiausiai nikotinas kenkia kraujotakos sistemai ir sukelia kraujagyslių degeneraciją, to pasėkoje sutrinka organų aprūpinimas krauju. Akies obuolius ir juos supančias struktūras jungia kapiliarai, arterijos, kraujagyslės, kurios aprūpina ląsteles deguonimi bei reikalingais elementais, skirtais tinkamam regos darbui, o taip pat pašalina nereikalingas atliekas.
Dėl blogo aprūpinimo krauju gali išsivystyti katarakta, konjuktyvitas ir geltonosios dėmės defektas. Geltonoji dėmė – tinklainės dalis, atsakinga už regėjimo aštrumą. Joje randasi kūgeliai – ląstelės, kurių dėka yra galimybė matyti dieną. Bet koks geltonosios dėmės pažeidimas sąlygoja regos sumažėjimą, o rūkymas kaip ik ir įtakoja jo pablogėjimą.
Dar vienas pavojus rūkantiems yra tabako anbliopija. Tokioje padėtyje regėjimas sumažėja dėl funkcinių sutrikimų, kurie akiniais ar lęšiais nekoreguojamas. Nikotinas daro įtaką ir pasyviesiems rūkaliams. Jei nėščia moteris rūkys, ambliopijos tikimybė vaisiui išauga. Tabako ambliopijos galima atsikratyti, jei žmogus nustoja rūkyti. Dauguma rūkalių pastebi, kad regėjimo aštrumas pagerėjo po nikotino atsisakymo.
Tabako dūmai yra labai stiprus alergenas, todėl be deginimo, ašarojimo, dūmai gali sukelti ir alerginį konjuktyvitą. Dažniausiai alerginiai konjuktyvitas tęsiasi ilgiau nei mėnesį ir pažeidžia abi akis. Pagrindiniai simptomai: stiprus maudimas, skausmas akyse, vokų patinimai. Paaštrėjus ligai skundžiamasi maudimu akyse.
Rūkymo žala sveikatai ir akims: cianidai
Cianidais vadinamos ciano vandenilio rūgšties druskos, kurios sukelia deguonies badą audiniuose. Cianidai patenka į kraują ir griauna akių nervų ląsteles. Kadangi į rūkančio žmogaus kraują pastoviai patenka cianidai, organizmas nespėja jų pašalinti, todėl jie kaupiasi organizme. Dėl to pažeidžiama nervų sistema ir sudaromos sąlygos regos nervo optiniam neuritui išsivystyti. Tai dažniausia rūkančio žmogaus regėjimo suprastėjimo priežastis.
Visiškas aklumas gali atsirasti dėl regos nervo neuropatijos (regos nervo atrofija).
Kaip vystosi šis susirgimas ir kokią įtaką rūkymas daro regėjimui iki galo nėra aišku. Statistikos duomenimis aklumas daugelyje atvejų vystosi būtent rūkaliams.
Jei žmogus surūko per dieną vieną pakelį cigarečių, mažėja jo gebėjimas skirti spalvas – raudonus, geltonus, žalius, mėlynus atspalvius. Šiuos duomenis pateikė žurnalas Psychiatry Research. Minėti pokyčiai susiję su iškvepiamais cianidais, kurie sukelia distrofinius procesus.
Be to, dėl toksinių medžiagų, kurios yra dūmuose, rūkantys žmonės praranda vaizdo kontrastingumą – jos pažeidžia tinklainės receptorius.
Kitos ligos kurios vystosi rūkantiems
Katarakta
Mokslininkai jau senai nustatė, kad tabaką sudarantys ingredientai įtakoja kataraktos išsivystymą. Katarakta yra labiausiai paplitusi akių liga pagyvenusių asmenų tarpe. Žmogaus akies lęšiukas – tai „natūralus lęšis“ praleidžianti ir laužianti šviesos spindulius. Lęšiukas išsidėstęs akies obuolio viduje, tarp rainelės ir stiklakūnio. Jaunystėje žmogaus akies lęšiukas būna skaidrus ir elastingas – gali keisti savo formą, beveik akimirksniu „fokusuoja“, ko dėka akis mato vienodai gerai ir iš arti, ir iš toli.
Esant kataraktai vyksta dalinis arba visiškas lęšiuko susidrumstimas, prarandamas jos skaidrumas ir į akį patenka tik nedidelė dalis šviesos spindulių, todėl mažėja regėjimas ir žmogus mato neryškiai. Su metais liga progresuoja: susidrumstimo sritis didėja ir regimas silpsta. Jei laiku negydyti, katarakta gali tapti aklumo priežastimi.
Seniai buvote pas akių gydytoją? Galite užsiregistruoti per e-pacientas sistemą.
Konjuktyvitas
Tabako dūmai yra labai stiprus alergenas, todėl be deginimo, ašarojimo, dūmai gali sukelti ir alerginį konjuktyvitą.
Alerginis konjuktyvitas tęsiasi ilgiau nei mėnesį. Pagrindiniai simptomai: stiprus maudimas, skausmas akyse, vokų patinimai. Paaštrėjus ligai skundžiamasi maudimu akyse, „ramybės“ periodais nekonkretūs nusiskundimai dėl svetimkūnio jautimo, diskomforto jausmo. Be šių regos sistemos ligų, rūkymas sukelia kraujagyslių užsikimšimą, nes kenksmingos medžiagos, esančios dūmuose, pablogina kraujotaką akies tinklainėje
Saugokite savo sveikatą, gerą regėjimą ir nerūkykite, nes rūkymo žala sveikatai tikrai didžiulė.